top of page
Szukaj
majas39

PZP: Błąd w obliczeniu ceny - nieprawidłowa stawka podatku VAT



Zgodnie z art. 226 ust. 1 pkt 10 ustawy Prawo Zamówień Publicznych błąd w obliczeniu ceny lub kosztu powoduje odrzucenie oferty. Ustawa Prawo Zamówień Publicznych nie pozwala na korygowanie oferty w zakresie zaoferowanej ceny, tym samym jest to jedna z niewielu czynności, która w zamówieniach publicznych nie podlega sanacji.


Jednocześnie ustawa zawiera wyjątek i w pewien sposób łagodzi nieprawidłowego obliczenia ceny. Art. 223 ust. 2 pkt 2) ustawy Prawo Zamówień Publicznych, nie tyle zezwala, a nakazuje Zamawiającemu poprawiać oczywiste omyłki rachunkowe.


Pytanie zatem powstaje kiedy mamy do czynienia z oczywistą omyłką rachunkową, a kiedy błąd w wyliczeniu ceny, a w szczególności czy np. błędne zaokrąglenie ceny brutto (podatku VAT) może powodować odrzucenie oferty.


Oczywiście odpowiedź na to pytanie wymaga każdorazowo analizy sprawy, natomiast jest jedna rzecz oczywista - błąd w wskazania podatku VAT jest błędem w obliczeniu ceny. Tym samym wskazanie błędnej stawki podatku VAT jest błędem, który nakazuje Zamawiającemu odrzucenie oferty.


W pozostałych sytuacjach należy przytoczyć ulubioną odpowiedź prawników na zadawane pytania, tj. "to zależy". Wskazówkę daje uchwała Sądu Najwyższego z dnia 20.10.2011, sygn. III CZP 52/11:


„przy wykonywaniu przez zamawiającego obowiązku zbadania, czy oferty wykonawców nie zawierają błędów w obliczeniu ceny, przy równoczesnym braku w ustawie przedmiotowych ograniczeń przy dokonywaniu przez niego takiej kontroli, ocenie zamawiającego musi także podlegać przyjęcie przez wykonawcę prawidłowej stawki podatku VAT, ponieważ podatek ten jest bez wątpienia elementem cenotwórczym. Odmienny wniosek musiałby prowadzić do niedającej się zaaprobować zgody na nieprzewidziane ustawą ograniczenie uprawnień zamawiającego, a w konsekwencji uniemożliwienie mu rzetelnego zbadania przesłanki uzasadniającej wykonanie przez zamawiającego ustawowego obowiązku odrzucenia oferty”.


Jednocześnie w świetle cyt. uchw. dopuszczalne jest poprawienie stawki VAT na podstawie art. 223 ust. 2 pkt 3 PZP w przypadku, w którym zamawiający wskazał w dokumentach zamówienia mającą zastosowanie konkretną stawkę podatku VAT, pod warunkiem spełnienia w danym stanie faktycznym pozostałych przesłanek określonych w tym przepisie. A contrario – w sytuacji, w której zamawiający nie określił w dokumentach zamówienia stawki podatku VAT, nie może poprawić nieprawidłowo zastosowanej stawki VAT jako innej omyłki w rozumieniu art. 223 ust. 2 pkt 3 PZP.


Co to oznacza? A to, że analiza błędu polegającego np. na nieprawidłowym zaokrągleniu podatku VAT może każdorazowo doprowadzić do innych wniosków. Jeśli Zamawiający w SWZ lub w innym dokumencie postępowania wskazał stawkę podatku VAT to wówczas możemy uznać, iż błędne zaokrąglenie jest błędem rachunkowym. Jeśli jednak Wykonawca ma samodzielnie określić wysokość podatku VAT i popełni błąd rachunkowy to wówczas może się okazać, że ta czynność będzie powodować odrzucenie oferty.

18 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


Post: Blog2 Post
bottom of page