Odpowiedź na pytanie zawarte w tytule niniejszego wpisu jest banalnie prosta. Otóż zawsze.
Co to oznacza? Najpierw trzeba sięgnąć do definicji tajemnicy przedsiębiorstwa. Przez tajemnicę przedsiębiorstwa rozumie się nieujawnione do wiadomości publicznej informacje techniczne, technologiczne, organizacyjne przedsiębiorstwa lub inne informacje posiadające wartość gospodarczą, co do których przedsiębiorca podjął niezbędne działania w celu zachowania ich poufności. Tym samym, określona informacja stanowi tajemnicę przedsiębiorstwa, jeżeli spełnia łącznie trzy warunki:
ma charakter techniczny, technologiczny, organizacyjny przedsiębiorstwa lub posiada wartość gospodarczą,
nie została ujawniona do wiadomości publicznej,
podjęto w stosunku do niej niezbędne działania w celu zachowania poufności.
Co to jest informacja, która posiada wartość gospodarczą? Nie wchodząc nadmiernie w szczegóły to praktycznie wszystko co się dzieje w firmie.
Często pracownikom się wydaje, że jeśli nie podpisali oświadczeń/umów o zakazie konkurencji/tzw. lojalek to obowiązek zachowania tajemnicy ich nie dotyczy. To błąd. Jeśli dana osoba jest pracownikiem to zastosowanie znajduje Kodeks Pracy i art. 100 par. 2 ust. 5, który nakazuje przestrzegać tajemnicy określonej w odrębnych przepisach. Jakich przepisach? Ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji, która definiuje wyżej przywołaną tajemnicę przedsiębiorstwa.
Co zatem grozi za złamanie tego zakazu? Otóż naruszenie przez pracownika obowiązku przestrzegania tajemnicy może być zakwalifikowane jako ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych i w konsekwencji prowadzić do rozwiązania z pracownikiem umowy o pracę bez wypowiedzenia, na podstawie art. 52 par. 1 pkt 1 KP, czyli grozi tzw. dyscyplinarka. Czy to wszystko? Nie wszystko. Pracodawca może żądać naprawienia szkody przez pracownika (szkody rzeczywistej oraz utraconych korzyści - w tym wypadku np. potencjalnego zysku z utraconego kontraktu/klienta). Czy KP chroni pracownika i ogranicza jego odpowiedzialność? Tak, ale tylko w przypadku, gdy ujawnienie tajemnicy nastąpiłoby nieumyślnie, co następuje w mniejszości przypadków.
A czy po odejściu z pracy pracownik może robić z informacjami od byłego już pracodawcy co chce? Otóż nie. Naprzeciw wychodzi ustawa o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji, a konkretnie jej art. 11 ust. 4 o treści:
"Wykorzystanie lub ujawnienie informacji stanowiących tajemnicę przedsiębiorstwa stanowi czyn nieuczciwej konkurencji,w szczególności gdy następuje bez zgody uprawnionego do korzystania z informacji lub rozporządzania nimi i narusza obowiązek ograniczenia ich wykorzystywania lub ujawniania wynikający z ustawy, czynności prawnej lub z innego aktu albo gdy zostało dokonane przez osobę, która pozyskała te informacje, dokonując czynu nieuczciwej konkurencji."
Ww. artykuł ustanawia generalną zasadę - jeśli masz informację stanowiące tajemnicę przedsiębiorstwa to musisz je utrzymać w sekrecie, bo jeśli je wykorzystasz bez zgody byłego pracodawcy to popełniasz czyn nieuczciwej konkurencji. Co jest istotne, przepis ten nie ma ograniczenia czasowego, a zatem czyn nieuczciwej konkurencji można popełnić nawet 20 lat po ustaniu zatrudnienia. Skutki naruszenia w zakresie odpowiedzialności są podobne jak w przypadku naruszenia tego zakazu przez pracownika, tj. były pracodawca może żądać naprawienia szkody przez osobę ujawniającą takie informacje.
Wniosek z tego jest dość prosty, tajemnicy przedsiębiorstwa należy dochowywać zawsze.
Comentarii